LOJİSTİK

...

Türkiye’nin önemli lojistik merkezlerinden biri…

Üretim için gerekli olan hammaddelerin sağlanması ve üretilen ürünlerin tüketicilere ulaştırılabilmesi açısından limanlar, havalimanları, demir ve karayolları gibi geniş bir ulaşım ağına sahiptir.

...

Karayoluyla Ulaşım

İç Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu ve Ortadoğu’ya bağlayan E-90 otobanı ve D-400 karayolu Adana’dan geçmektedir. Adana İlinden batıda Mersin, doğuda Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, kuzeyde Aksaray, Niğde, Kayseri ve güneyde Hatay iline bağlayan otoyol geçmektedir.

...

Demir Yoluyla Ulaşım

İlk demir yolu bağlantısıyla 1860’larda tanışan Adana bugün pek çok kente demir yoluyla bağlanmış durumdadır. Demiryolu ilin Pozantı, Seyhan, Yüreğir, Ceyhan ve Karaisalı ilçesi sınırlarından geçmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında tren seferleri düzenlemekte Avrupa ve kuzey ülkeleri, orta doğu ve güney doğu ülkeleri ile her türlü demir yolu taşımacılığı ve işbirliği ile İskenderun ve Mersin limanlarında RO-RO Konteyner taşımacılığı ve nakliyatı yapılmaktadır. 1634 km. ana hattı ile 298 km. tali hattı olmak üzere toplam 1932 km.'lik demir yoluna sahiptir.

ORTADOĞUYA AÇILAN KAPI

...

Deniz Yoluyla Ulaşım

Adana, Türkiye’nin en büyük limanlarından olan Mersin International Limanı’na (IMP) 80 km, Limak Port İskenderun Limanı’na ise 135 km mesafededir.

Mersin Internetional Port (IMP): Mersin Uluslararası Limanı Türkiye'nin en büyük dış ticaret limanıdır. İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin ithalat ve ihracat kapısı ve Orta Doğu Ülkelerinin transit merkezi konumundadır. 2016'da dünyanın en büyük konteyner limanları arasında 95'nci sırada yer alan MIP, Türkiye'de lokal yük hacmiyle birinci, toplam konteyner hacmiyle ikinci konvansiyonel yük hacminde ise lider konumdadır.

2017 yılında 1 milyon 592 bin TEU konteyner elleçlenmiştir. MIP 2,6 milyon TEU konteyner ve 9.75 milyon ton konvansiyonel yük kapasitesiyle dünyada sayılı terminallerden biridir. Toplam 3 bin 340 metre rıhtım uzunluğu olan limanda 11 rıhtım vinci, 5 mobil vinç, 33 RTG, 99 terminal traktör, 13 reachsteaker ve konvansiyonel yük hizmeti için 7 kuru dökme yük vinci bulunmaktadır ve zengin bir ekipman parkına sahiptir. Tüm yük çeşitlerine hizmet verilmektedir.

Limak Port İskenderun Limanı: İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin ithalat ve ihracat kapısı görevini üstlen ve Türkiye’nin en işlek limanlarından birisi olan Limak Port İskenderun Limanı Adana’ya 134 Km uzaklıkta bulunmaktadır.
Mersin’den Şırnak’a, Malatya’dan Kilis’e kadar geniş bir bölgenin sanayicileri ve ihracatçıları için önemli ve avantajlı bir limandır. Ayrıca başta Kuzey Irak olmak üzere Orta Doğu’nun transit ticareti için büyük önem arz etmektedir.

...

Havayoluyla Ulaşım

Adana Şakirpaşa Havalimanı: Adana’dan yurtdışında 12 noktaya, yurtiçinde 8 noktaya direk uçuş bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan havalimanına taksi veya toplu taşıma araçları ile ulaşım son derece kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Çukurova Bölgesel Havalimanı: İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olacak olan 30 milyon yolcu kapasiteli Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı devam etmektedir. Adana ve Mersin’in ortak kullanacağı Çukurova Bölgesel Havalimanı sayesinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya direk uçuşlar yapılabilecektir.