ADANA’DA YAŞAM


...

Yüksek Yaşam Standartları

Adana; kültür, sanat, sağlık, eğitim, alışveriş, yeme-içme alanlarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol illere yakın bir altyapı hizmetini çok daha ucuza -TÜİK’in yayınladığı bölgelere göre satın alma paritesine göre- sunmaktadır. Trafik sorununun olmaması ve rahat şehir içi ulaşım imkanları Adana’yı diğer metropollere göre avantajlı konuma yükseltmektedir.

...

Güney'in Kültür Başkenti

Bünyesinden birçok yazar, şair, sanatçı ve spor adamı yetiştirmiş olan Adana, güneyin kültür ve sanat başkenti olarak nitelendirilmektedir. Adana 2021 yılında sergilenen 179 tiyatro oyun sayısı ile Türkiye'de 10. sırada gelmektedir. Bu oyunlar 10 tiyatro salonunda toplam 16.748 seyirciye ulaşmıştır. İlde 31 tane de sinema salonu bulunmaktadır. Müzeler, kütüphaneler, tiyatro ve sinema salonları ile Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Adana’yı kültürel anlamda zenginleştiren öğelerdir.

...

Festivaller Şehri

Adana tüm bu kültürel öğelerin yanında bir festivaller şehri olarak anılmaktadır. İlk kez 1969 yılında düzenlenen “Adana Film Festivali”, Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”, 23.’sü düzenlenen “Sabancı Tiyatro Festivali” ve Adana’nın gastronomik öğelerinin tanıtıldığı “Adana Lezzet Festivali” başta olmak üzere düzenlenen onlarca festival ve etkinlik Adana’yı yıl boyunca renkli ve hareketli bir şehre dönüştürmektedir.

...

Sağlıkta Bölgesel Çekim Merkezi

32 hastaneye sahip olan Adana bünyesinde bulundurduğu 3 JCI sertifikalı hastane ile yüksek hizmet standartları sunmaktadır. Çevre illerin de sağlık hizmeti almak için geldiği Adana bu anlamda bölgesel bir çekim merkezidir. Ayrıca sahip olduğu kaliteli devlet ve özel okulları, bünyesindeki 2 üniversite ile tüm eğitim olanaklarına sahiptir.

...

Meşhur Yöresel Lezzetler

Adana yöresinin zengin bir yemek kültürü bulunmaktadır. Yemek kültürünün bu kadar zengin olmasının nedeni çeşitli kültürlerin etkisinde kalması ve onların yemekleri ile kendi yemeklerini damak zevkine uygun olarak birleştirmesidir. Adana yemeklerinin en önemli özelliği un, bulgur, et, sebze ile çeşitli baharatların çok kullanılmasıdır. 7/24 yaşayan bir kent olan Adana özellikle sokak lezzetleri ile günün her saati canlılığını koruyan bir şehirdir.

...

El Sanatları

Yörede teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da yerel olarak el sanatları önemini korumaktadır. Adana’da hediyelik eşyaları bulabileceğiniz en önemli yer Tarihi Kazancılar Çarşısı’dır. İsmini geçmişte bakırcı ve kazancılara ev sahipliği yapmış olmasından alan bu çarşı, İstanbul’daki Kapalı Çarşı ile benzerlik göstermektedir.